Et hul i markedet

Føljetons medstifter Oliver Stilling driver også vores kunstnyhedsbrev Et Hul i Markedet, som i længere tid har ligget i dvale. Med tanke på 2026's horrible start, er der dog vist brug for god kunst- og kulturformidling. Så i denne uge undersøger Oliver, hvordan der atter kan komme gang i projektet.

/ Afsnit 1

/ Afsnit 1

Bump på vejen for Et Hul i Markedet

Føljetons slumrende kunstnyhedsbrev Et Hul i Markedet skal løbes i gang igen i det nye år. Hvorfor? Fordi det handler om kunst og er en nødvendig udgivelse. I denne uges føljeton vil Et Hul i Markedets redaktør Oliver Stilling tænke højt: Hvad er en bæredygtig forretningsmodel for et moderne kunstmedie? Og hvad er det for en medievirkelighed, Et Hul i Markedet vågner op til? Vi kender Et Hul i Markedets ‘What’, men vi mangler at få dets ‘How’ og ‘Why’ på plads. Følg med på denne plads de næste dage.

12. januar 2026

/ Afsnit 2

/ Afsnit 2

Aarhus-kvinde: Jeg er vred på SKAT

Føljetons kunstnyhedsbrev har ligget i dvale i halvandet år. Det er der mange medier, som ikke ville overleve. Berlingske eller Jyllands-Posten for eksempel. Vi er nået til anden del af Oliver Stillings føljeton om Et Hul i Markedets genkomst.

13. januar 2026

/ Afsnit 3

/ Afsnit 3

Liv og poesi og integritet og modstand

Efter en periode i dvaletilstand skal Føljetons kunstnyhedsbrev Et Hul i Markedet i sving igen. Men på hvilke præmisser? Og hvordan kan man få økonomi i et kunstmedie til at hænge sammen uden at sælge ud? Nyhedsbrevets redaktør Oliver Stilling forsøger i denne uges føljeton at indkredse nogle svar på disse spørgsmål.

14. januar 2026

/ Afsnit 4

/ Afsnit 4

Kære milliardær

Oliver Stilling er nået til sidste afsnit i denne uges føljeton om retableringen af Føljetons vigtige og toneangivende kunstmedie Et Hul i Markedet. I dag handler det om penge. Hvor skal de komme fra?

15. januar 2026

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12