3. maj 2021

Prøv Føljeton

En lille avis, til vågne læsere

Prøv selv

Kære læser

Hjortens spøgelser

Hvis man godt kan lide bromances – altså intime homosociale relationer af ikke-seksuel karakter mellem mænd – og ikke stiller synderlige krav til de pågældende mænds moralske habitus, så findes der mange dejlige billeder af Lars Løkke Rasmussen og Claus Hjort Frederiksen sammen. Man fornemmer det straks: Det er to partifæller med et ekstraordinært nært forhold. Der er […]

Kære læser

Apple er gået i krig mod Facebooks smugkiggeri

I sidste uge introducerede Apple et nyt sæt privatlivsfunktioner til iPhones. Fremover vil brugere blive spurgt, om de vil tillade selskaber – det kunne fx være Facebook – at forfølge på dem på tværs af apps. Med et trylleslag har Apple revet tæppet væk under den digitale reklameindustri. I hvert fald på papiret. Om tiltaget […]

Det bedste vi har set

Big Pharma er stadig ikke din ven

Big Pharma er stadig ikke din ven

Store og historisk set upopulære medicinalvirksomheder som Pfizer og Moderna soler sig i disse dage i en nyvunden (vaccinerelateret) superheltestatus. Gudskelov for de røde lejesvende hos Jacobin Magazine, som er kommet for at minde os om, at der bag deres meget dygtige PR-folk stadig gemmer sig store virksomheder, der rager patenter til sig, og nægter at dele livsvigtig viden med hinanden.

Tidslommer

Tidslommer 

En af YouTubes mange tryllekunstnere har taget et gammelt filmklip fra Københavns Indre By under kærlig håndtering. I sine nyrestaurerede og farverige klæder er optagelserne virkelig levende, så und dig selv at bruge to minutter af din dag på at flanere rundt i Københavns gader anno 1906. Hvis du har tid, kan du også tage et smut til Aarhus.

Hvad nu, Super Mario?

Hvad nu, Super Mario?

Manden, der reddede euroen, skal redde Italien. Den überteknokratiske Mario Draghi er blev vækket fra sin pensionsslummer for at hive støvlelandet ud af sin sønderlemmende coronakrise, og i mødet mellem Italien og Draghi støder Europas to sider sammen. Der er det Europa, vi kender fra fortovscaféerne, kunsten og mañana mañana-mentaliteten. Og så er der teknokraternes Europa. Forstå Draghi, og du forstår sidstnævnte, skriver The Critic.

Spisesedlen

Danmark sender respiratorer til Indien. I en pressemeddelelse søndag meldte Udenrigsministeriet ud, at Danmark vil sende 53 respiratorer til Indien. Derudover vil der blive givet en mio. euro til Indisk Røde Kors for at støtte deres indsats i kampen mod Covid-19. Indien har over weekenden oplevet sit højeste antal døde siden pandemiens begyndelse.

Otte dræbt i Myanmar. Under voldsomme protester mod militærstyret åbnede sikkerhedsstyrker i weekenden ild mod demonstranter og dræbte otte personer. Det er tre måneder siden, et militærkup satte landet på den anden ende, og weekendens protester var et forsøg på at sætte internationalt fokus på den “globale forårsrevolution i Myanmar“.

Stor forhandlingsdag. Mandag er Folketingets partier indkaldt til et vaccinemøde med sundhedsminister Magnus Heunicke (S), ligesom partilederne senere på dagen skal diskutere den videre genåbning af Danmark. Således er der lagt op til en stor forhandlingsdag, hvor det både forventes, at Johnson & Johnson-vaccinens skæbne skal bestemmes, vaccinekalenderen skal opdateres, og at næste fase af genåbningsplanen skal på plads, skriver TV2.

Manchester United-fans invaderer stadion i protest. Søndag måtte Manchester United aflyse en Premier League-kamp mod Liverpool, da fans timer forinden havde invaderet stadion i protest mod klubbens tilslutning til den kontroversielle (og nu skrinlagte) udbryderliga Super League. Protesten ses som et led i en større fejde mellem klubbens fans og de amerikanske ejere.

354 anholdt i Berlin. 1. maj-demonstrationer i Berlin eskalerede lørdag aften i sammenstød mellem politi og demonstranter. 354 demonstranter blev anholdt og mindst 93 politibetjente såret. Berlins indenrigssenator, Andreas Geisel, fordømmer volden: “Vi vil ikke acceptere, at nogle voldssøgende individer frarøver os 1. maj som anledning til fredelig demonstration.“ Optøjerne kom dog hurtigt under kontrol, skriver CNN.

Et sidste ord

Du ved, hvad man siger om demagoger og nuttede dyr. Når den ene begynder at lade sig fotografere med den anden, så er der ikke lang tid til næste valg.

Der er heller ikke lang tid til næste udgave af Føljeton – vi tales ved i morgen!

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12